Food Detective

FOOD DETECTIVE TEST
Zjawisko nieprawidłowej reakcji organizmu po spożyciu pokarmu znane jest od bardzo dawna i towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Długotrwałe, często trudne do zdiagnozowania objawy chorobowe mogą mieć u podłoża nietolerancję pokarmową, określaną inaczej, jako ukryta nadwrażliwość na pokarmy. Ponieważ objawy związane z nietolerancją pokarmową występują stosunkowo późno po spożyciu danego pokarmu, od kilku godzin do dwóch, trzech dni więc najczęściej nie są one kojarzone z jedzonym pokarmem. Nieprawidłowa reakcja organizmu zarówno dziecka po spożyciu pokarmu, jak u dorosłych, może stanowić przyczynę różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także chorób układu oddechowego i skóry, centralnego układu nerwowego czy chorób alergicznych.

Pamiętajmy, że nietolerancja pokarmowa to nie alergia.

Czym dokładnie jest nietolerancja pokarmowa? Długotrwałe choroby, o podłożu trudnym do zdiagnozowania mogą mieć swoją przyczynę w nietolerancji pokarmowej. Jest ona niewłaściwą reakcją organizmu na składniki pewnych pokarmów, co samo w sobie może objawiać się na wiele sposobów. Niektórzy będą mieć tylko jeden objaw, np. ostre bóle głowy, podczas gdy u innych objawi się to zespołem jelita drażliwego, migrenami, problemami skórnymi czy niedomaganiami układu oddechowego. Symptomy występowania nietolerancji pokarmowej występują po kliku godzinach lub nawet kilku dniach od spożycia wybranych produktów i mogą trwać tygodniami. Zupełnie inaczej niż w przypadku alergii pokarmowej, kiedy objawy często są widoczne natychmiast po kontakcie z alergenem. Nietolerancja pokarmowa charakteryzuje zwiększoną ilością przeciwciał typu IgG produkowanych we krwi przeciwko problematycznym pokarmom. Ocenia się że problem dotyczy nawet 45% populacji. Część pacjentów posiadających zdiagnozowaną nietolerancję pokarmową, po odstawieniu problematycznych pokarmów, odnotowuje pozbycie się objawów, które doświadczała praktycznie przez całe dotychczasowe życie. Odstawienie najczęściej trwa 3 miesiące, a po tym okresie problematyczne pokarmy mogą być spożywane sporadycznie bez negatywnych konsekwencji.
Alergia pokarmowa to nie to samo co nietolerancja pokarmowa
Obydwa terminy są często mylone. Przy standardowej alergii pokarmowej (jak alergia na orzeszki ziemne, czy skorupiaki) po spożyciu określonego pokarmu występuje zazwyczaj ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego. Objawy nietolerancji pokarmowej są rozłożone w czasie i mają miejsce od kilku godzin do kilku dni od spożycia pokarmu. W przeciwieństwie do nietolerancji, alergie pokarmowe diagnozuje się u niewielu pacjentów (ok. 2.5% populacji).
Nietolerancja pokarmowa Reakcje bywają oddalone w czasie – symptomy mogą pojawić się po kilku dniach Możesz wykazywać nietolerancje kilku różnych grup pokarmów w tym samym czasie.Objawy mogą być złożone, od migreny do wzdęć, biegunki, letargu i ogólnego złego samopoczucia

Jeśli występuje u Ciebie jakiekolwiek z podanych niżej objawów, możesz cierpieć na nietolerancję pokarmową.

U chorych może się, w tym samym czasie, pojawiać kilka symptomów.

Artretyzm
Astma
Zespół deficytu uwagi
.Zespół hiperaktywności
Moczenie mimowolne nocne
Wzdęcia
Zapalenie oskrzeli
Celiakia
Zespół przewlekłego zmęczenia
Zatwardzenia
Mukowiscydoza
Depresja
Biegunki
Nieżyt żołądka
Fibromyalgia
Zapalenie jelit
Bezsenność
Zespół nadwrażliwości jelita grubego
Świąd skóry
Migrena
Zespół złego wchłaniania
Zaburzenia snu
Zatrzymywanie wody w organizmie
Nadwaga lub niedowaga

Testowane pokarmy

Zboża: kukurydza, pszenica durum, gluten, ryż, pszenica, żyto, owies. Orzechy i strączkowe: migdały, orzechy brazylijskie, orzechy cashew, ziarno kakaowca, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, groch, soczewica, fasola, soja.Mięsa: wołowina, kurczak, baranina, wieprzowina.

Ryby i owoce morza: mięso ryb słodkowodnych (łosoś, pstrąg), skorupiaki (krewetka, krab, homar, małż jadalny), tuńczyk, białe mięso ryb (łupacz, dorsz, flądra)

Warzywa: brokuły, kapusta, marchewka, seler, ogórek, ziemniak, por, papryka (czerwona, zielona, żółta).

Owoce: jabłko, czarna porzeczka, grejpfrut, melon (cantalupa i arbuz), oliwki, pomarańcze i cytryny, truskawki, pomidory.

Inne: jajko (całe), mleko krowie, czosnek, imbir, grzyby, herbata, drożdże.

Test Food Detective, na podstawie próbki krwi pobranej z palca, pozwala określić produkty pokarmowe powodujące nadprodukcję przeciwciał typu IgG. Można go przeprowadzić samodzielnie w domu. Wyniki testu mogą być podstawą do dostosowania diety. Test bada reakcje organizmu na 59 produktów żywnościowych podzielonych na 46 grup.

CELIAKIA Czym jest ?

Celiakia to choroba trzewna, która niszczy jelito cienkie i zaburza wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Osoby, które chorują na Celiakię nie tolerują glutenu- białka pszenicy, żyta i jęczmienia. Gluten znajduje się głównie w żywności, ale także można znaleźć w produktach codziennego użytku, takich jak leki, witaminy i błyszczyki do ust. Kiedy osoba z Celiakią spożywa lub korzysta z produktów zawierających gluten, ich układ odpornościowy reaguje uszkodzeniem lub zniszczeniem kosmków jelitowych – maleńkie, cieniutkie wyrostki wzdłuż jelita cienkiego Kosmki jelitowe zazwyczaj pozwalają aby składniki odżywcze z pożywienia, były wchłonięte przez ściany jelita cienkiego do krwiobiegu. Bez zdrowych kosmków, człowiek staje się niedożywiony, bez względu na to, ile spożywa żywności.

Celiakia jest chorobą na całe życie i dotyczy około 1 na 100 osób w Wielkiej Brytanii, a według najnowszych badań choroba ta może dotyczyć 3% populacji. Celiakia może dotknąć każdego i w każdym wieku, ma określony czynnik ryzyka w rodzinie, ponieważ jest chorobą genetyczną. Jedynym leczeniem w Celiakii jest dieta bezglutenowa.

Najczęstsze objawy celiakii:

Anemia (Fe lub kwas foliowy, ale też B12)
Biegunki
Bóle brzucha i wzdęcia
Bóle kostne
Zaburzenia miesiączkowania
Owrzodzenie jamy ustnej
Niepłodność i poronienia
Ospałość
Osteoporoza
Depresja
Przemęczenie
Utrata wagi
Wymioty

Ze względu na szeroki zakres objawów, Celiakia jest trudna do zdiagnozowania. Pacjenci z nierozpoznaną Celiakią, którzy nadal spożywają pokarmy zawierające gluten mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego, co sprawia, że wczesne wykrycie Celiakii jest bardzo ważne.

Co to jest Coeliac Screen? Test służy do diagnostyki celiakii, badając trzy klasy przeciwciał IgA, IgG i IgM.

Choć biopsja jelita pozostaje „złotym standardem” diagnostyki Celiakii, obecnie dostępne są testy z kropli krwi pełnej umożliwiające badanie rozpoznawcze w kierunku Celiakii oraz monitorujące przebieg Celiakii. Coeliac Screen jest testem immunochromatograficznym przeznaczonym do samodzielnego wykonania. Wykrywa w krwi ludzkiej przeciwciała IgA/IgG/IgM przeciwko transglutaminazie tkankowej, głównemu autoantygenowi związanemu z celiakią. Wykrywanie przeciwciał IgG jest ważnym elementem zapobiegania fałszywie ujemnym wynikom uzyskiwanym u pacjentów z niedoborem IgA (około 2- 3% populacji osób z celiakią).

Korzyści
Wynik testu jest dostępny już po kilkunastu minutach. Pozytywny wynik testu jest wskazówką do zmiany stosowanej diety. Materiał do badania Badanie przeprowadzane jest na próbce krwi pobranej z opuszka palca. Procedura badania jest prosta i obejmuje pobranie próbki krwi do kapilary i wkropienie jej na panel testowy, następnie połączenie z rozcieńczalnikiem. Szczegółowa instrukcja pobrania krwi i przeprowadzenia testu jest dostarczona wraz z testem.